Wednesday, November 16, 2011

God damn federals

FBI'lık zor gardaş... Manyağı var, uğursuzu var... Banka soyulsa FBI gider, rehine işi olur FBI, seri katile, teröriste FBI; itin kopuğun her türlüsüyle uğraş dur. Peki sen vatan için kurşun sıkarken bir arayıp da teşekkür eden mi var? "Ya gardaş, sağolun valla biz beceremediydik iyi ki geldiniz" diyen mi var? Bir çay çorba ikram eden mi var? Bir de arkandan konuşurlar, "lanet federaller "diye... "Hey ahbap burası new york polisinin yetki alanı" diye. E y.rrağım, yetki alanı da devlet bizi yollamış işte.. Bakmış ki siz beceremiyonuz bizi yollamış. Sanki ben keyfimden geliyorum, sanki ben başka devlete çalışıyorum, hepimiz birleşik devletlerin çocuğuyuz nedir yani bu afra tafra?

CIA mesela o kadar şey değil, onun mesaisi belli. Açıyosun dünya haritasını, nerde petrol çıkıyor? Şurda şurda.. Git oraları karıştır; işin bu. Yurtdışı harcırahı da var, gezmesi tozması var, iyi iş.

Ama misal, FBI yerel polise gider yapıyo ya, bu artık federal bi konu filan diye, CIA da FBI'ya aynen posta koyabiliyor. Gardaş diyor, bu iş ulusal güvenliği ilgilendiriyor artık biz devralıyoruz. Yani şöyle bir denklem var:

CIA>FBI>LAPD (Eleypidi)

Eleypidi'yi örnek olarak verdim, ama vatansever polislerin çalıştığı güzel bi teşkilatımız o da. Roger Murtaugh ve Martin Riggs hesabı. LAPD diyince bu iki ismi hatırlamıyorsan senin tevellüt 85'in üstü sayın okuyucu, hiç google'larda aranma...

Yalnız bu birleşik devletler de üç beş tane daha böyle gizli servis var, NSA var, ATF midir AFT midir öyle  bişeler daha var ama onlar ne işe yarıyo hangisi hangisinden büyük onu tam bilemiyorum....2 comments:

kerem said...

Sen son donem dizileri izlememissin moruk. NSA>CIA>FBI>LAPD

Yanliz bu yazin ile Kuzey Amarika'da bir takim bilgisayarlara fazla mesai yaptirdin, atmosfere fazladan karbon saldin, haber in var mi ey dost?

Treylerdeki cakma Mel Gibson, It's Always Sunny in Filedelfiya'daki abi degil mi?

onkaplan said...

müdürüm, cia mia bi bakmistir kesin bu denyo da kimmis diye.. google translate e cevrittim demin yaziyi cok komik oldu, onlar da gulsun biraz...

he its always sunny... tamamı filmin şurada:

http://www.youtube.com/watch?v=wjhV1DavSRM

 
Related Posts with Thumbnails