Thursday, September 06, 2012

Kurşun, Yumruk, Tekme...

 Slyvester aga bu önümüzdeki seçimlerde MHP'den milletvekili adayı, bıyıkları ondan uzatmış böyle. New Jersey'den adaymış, oraların Yozgatı...

 Benim için 7. sanatın olmazsa olmazlarıdır bunlar. Araba kovalamacayı da dahil edebiliriz. Bir sinema eserinde önce bunlara bakarım; ne kadar kurşun sıkılıyor, mühimmat yakılıyor, ne kadar yumruk atılıyor ona göre giderim filme.

Bu The Expandables filminin ilkinin de kadroyu görünce hemen gittiydim zati, gerçi onda senaryo yazmayı unutmışlardı ama olsun. Slyvester demiş ki ekibe, ya kafanıza göre takılın ordan oraya kurşun sıkalım bomba atalım, kameraman arkadaş da aradan çeksin bileştirsin. Nasılsa gidişat belli, senaryoya para vermeyelim boşuna demiş. Öyle oldu o film.

Şimdi ikincisi çıkmış, bunda kadroda Chuck Norris'le Van Damme da var. Yani ilk filmde kurşun boldu, tekme yumruk biraz zayıf kaldıydı onlar da tamam olacak şimdi. Ben daha izlemedim ama Van Damme hasmının ağzındaki zigarayı tekmeylen alıyorsa var ya isterse bunda da senaryo olmasın her türlü izlerim, izletirim.

Kankalar, sanat filmi diye manitaları kandırıp götürebilir miyiz acaba yerler mi? Biliyosunuz sanat aleminde her yol var, ucundan bir yerden bunu da bieanal filmi diye (görsel şiddetin ekstrem boyutlarda izdüşümü ve toplumsal algıyla olan etkileşimi filan diye) yutturamaz mıyız? 15 sene önce olaydı olurdu ama şimdi internet çıktı artık zor. Telefondan bi giriyolar gugıla, her şey ortaya çıkıyor. Sanat mı ayılık mı hemen görüyor. Eskiden olsa her türlü yuttururdum, festivallerde oynadı bu yıl diye. Bu devirde çakallık da zor. Ocağın batsın modernite...

Bir yol bir yordam gösterin hele, nasıl yapak bu işi?

3 comments:

Restless Librarian said...

ironi yapıyorlar, aslında geçmişlerindeki hatalarıyla kendilerini tiye alarak yüzleşiyorlar falan de.

ironi ayağının ekmeği bitmez.

depik said...

ongaplan! ekibi yeniden topluyom ben. tıpkım bu filimdeki gibi.

onkaplan said...

varım lan!

 
Related Posts with Thumbnails